Jsou to těžké okamžiky. Vyrovnat se se zprávou o závažné diagnóze nebo trvalém postižení dítěte může rodičům trvat dlouho. Olomoucká Společnost pro ranou péči jim proto nabízí psychickou podporu. Pomáhat budou zdravotní sestřičky dětské kliniky olomoucké nemocnice. V kraji jde o ojedinělý projekt.

Těhotenství prožívala Kateřina Čechová z Olomouce jako ostatní nastávající maminky. Všechno bylo v pořádku až do devětatřicátého týdne, kdy přišly komplikace. Praskla jí placenta a musela podstoupit akutní císařský řez. „Lucku museli křísit. První tři dny jsme nevěděli, co bude. Měli jsme ale velké štěstí na zdravotní personál. Lékař byl empatický a pozitivně nás motivoval. Od začátku jsme věděli, že na nás čeká dřina,“ popisuje.
O Společnosti pro ranou péči se dozvěděla až po roce. „Člověk je hozený do vody a hledá na internetu, je v tom sám. Kdybych měla k ruce poradkyni, mohla jsem hned některé věci probrat, zvládnout je lépe. Pro rodiče je tato podpora hned po sdělení diagnózy určitě skvělá zpráva,“ přemítá maminka dnes už pětiletého děvčátka, které prodělalo dětskou mozkovou obrnu.
Podpora více než stovky rodin
Clem projektu je propojit péči o hospitalizované, chronicky nebo vážně nemocné děti s vyškoleným týmem zdravotníků, kteří budou umět rodičům po sdělení diagnózy pomoct. „Tedy předat jim potřebné informace, říct jim o možnostech pomoci a provést je náročným obdobím,“ vysvětluje ředitelka pracoviště Společnosti pro ranou péči Pavly Matyášové.
Účastníci vzdělávacího kurzu, který se uskuteční v letošním roce, jsou v terénu každodenně. Tak jako zdravotní sestra z Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Alžběta Marabeti. Ranou péči zná už několik let, působila jako dobrovolnice. „Rodiče jsou po sdělení závažné diagnózy často v šoku, informace hned nepochopí a někdy ani nechtějí, na těžké zprávy reagují různě. My musíme být tlumočníci toho, co lékař vyřkl. Snažíme se jim to srozumitelně vysvětlit, podpořit je a pak stále dokola informace opakovat, aby vše pochopili. Teď je můžeme lépe nasměrovat,“ míní zdravotní sestřička.
Jediná v kraji služba
Olomoucké středisko má v péči aktuálně sto rodin, loni poskytlo pomoc celkem sto dvaceti devíti rodinám. „Někteří rodiče nám sítem podpory propadají, nemají kontakty, nevědí o službách a jsou v té situaci často sami. Je potřeba s nimi pracovat včas. I když jsou zdravotníci odborníci, kteří jsou skvělí po medicínské stránce, je potřeba dát rodinám podporu i v tom, jak nejlépe situaci zvládnout,“ pokračuje Matyášová.
První skupina letošního pilotního roku bude asi patnáctičlenná, lekce zaplatí Nadační fond Avast. „Kurzu se zúčastní kolegové z dětské kliniky olomoucké nemocnice, ale i vedoucí sestra z dětského a novorozeneckého oddělení nemocnice Šumperk a uvidíme, jestli k nám dostaneme kolegyni z Prostějova. “ doplňuje ředitelka olomouckého pracoviště.
Proč raná péče
Raná péče je soustava služeb a programů poskytovaných ohroženým dětem a dětem se zdravotním postižením a jejich rodinám. Cílem rané péče je předcházet postižení, eliminovat nebo zmírnit jeho důsledky a poskytnout rodině, dítěti i společnosti předpoklady sociální integrace. Služby rané péče mají být poskytovány od zjištění rizika nebo postižení do přijetí dítěte vzdělávací institucí tak, aby zvyšovaly vývojovou úroveň dítěte v oblastech, které jsou ohroženy faktory biologickými, sociálními a psychologickými. Zásadní roli ve vývoji dítěte hrají první tři roky života. Právě v období do tří let jsou kompenzační možnosti mozku tak obrovské, že umožňují nejlépe rozvinout náhradní mechanismy i u těch dětí, které mají v některé oblasti vývoje vážný handicap. Pokud se právě toto období zanedbá, možnosti vývoje dítěte v určitých oblastech se mohou zcela uzavřít nebo extrémně snížit. Přestože mozek je schopen vytvářet nová nervová spojení po celý život, člověk se nejrychleji rozvíjí a nejlépe přizpůsobuje změnám v raném dětství.
Převzato z Hanáckých novin: http://www.hanackenoviny.cz/6415/tezka-diagnoza-ditete-je-jako-hozeni-do-vody-rodicum-pomaha-rana-pece/?fbclid=IwAR2buBOntDoEehTc76TeZOGypMQ4gx5RSkFrzor7KF1AUravDUThYvSC2Bo