IQ kostka

Schopnost dítěte reagovat na zrakové podněty se projevuje mnohem dříve, než se původně předpokládalo. V praxi se potvrzuje, že již novorozenec dává přednost černé a bílé před jinými barvami a kojenci zhruba do šesti měsíců věku už poznávají schématické tváře, reagují na geometrické vzory a zajímají se více o celistvé obrazy než o drobné detaily.  Na základě těchto poznatků, byla vyvinuta stimulační IQ kostka s černobílými geometrickými vzory a schématickou tváří.

Kostka je ideální první hračkou pro novorozence a jeho rodiče, kteří mohou u svého dítěte sledovat zrakovou pozornost na jednotlivé vzory. Zjednodušený schématický obličej učí dítě zaměřit svoji pozornost na obličej rodiče a později reagovat i prvním úsměvem. Kostku lze dítěti nabídnout v prvních dnech po narození, u novorozenců začínáme na vzdálenosti 15 cm, u kojenců na 30 cm, později ji lze zavěsit na hrazdičku či kolotoč nad dítě nebo ji využít jako hračku na podporu jemné motoriky, či motivaci k pohybu. Při nabízení jakéhokoliv zrakového podnětu by dítě mělo mít zájem o hru s rodičem. Ideální poloha je u rodiče v náručí, kde se dítě cítí bezpečně. U kojenců by hra měla trvat ideálně 2 až 4 minuty.

KUK_5646 malý

KUK_5642malý

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stimulační terčík

Pomůcka ke zjištění zrakových funkcí a dovedností u dětí. Terčík se schématickým černobílým obličejem a spirálou pomáhá upoutat pozornost při vyšetřování kojenců či batolat, a dětí se sníženou zrakovou pozorností.  Některé děti lépe reagují na podněty umístěné na černém a jiné na bílém podkladě, proto terčík obsahuje obě tyto varianty.

V případě nestandartních reakcí dítěte raného věku (od 0 do 7 let) je vhodné obrátit se na preventivního regionálního poskytovatele rané péče.

Rodičům lze doporučit k podpoře zrakových funkcí a dovedností již zmiňovaný černobílý stimulační terčík nebo IQ kostku.

V případě dotazů neváhejte kontaktovat regionální poradkyni rané péče ze Společnosti pro ranou péči.

KUK_5762 malý