Středisko rané péče, pobočka Olomouc poskytuje komplexní podporu rodin dětí se specifickými potřebami. Aktuálně se nám podařilo pro naše klientské rodiny uspořádat zajímavou akci věnovanou tématu vztahu mezi matkou a dítětem, jeho kvalitě a péči, kterou lze pozitivně rozvíjet i díky baby masážím. O naší spolupráci s lektorkou MUDr. Michaelou Cázerovou vznikl rozhovor, ta se v něm podělila o své zkušenosti s dětmi.

Jste lékařkou. Proč jste si vybrala obor dětské psychiatrie?

Láska k dětem mě přivedla na medicínu. Od malička jsem chtěla být dětskou praktickou lékařkou, ale nakonec jsem zjistila, že to není pro mě. Na medicíně jsme měli možnost projít mnoha odděleními, nejvíc mě zaujalo psychiatrické. Jedině tam totiž měli lékaři dostatek času vytvořit si s pacienty určitý vztah a jít tzv. do hloubky. Vždy mě bavilo naslouchat lidem a hledat příčiny jejich potíží na základě toho, v jakých podmínkách žijí, jaké měli dětství a jaký vztah k sobě samým mají.

Jak jste se dostala k baby masážím? Čím Vás baby masáže nejvíce oslovily a obohatily?

Když jsem před dvěma lety čekala první dcerku, přemýšlela jsem, co bych o chvílích volna mohla dělat. Nechtěla jsem zkrátka jen sedět doma a „mít plenku na hlavě“. Bylo mi jasné, že to bude něco s dětmi, protože práce s nimi mě neskutečně nabíjí. A pak jsem na internetu objevila instruktorský kurz masáže miminek mezinárodní organizace IAIM. Vždy jsem tak nějak podvědomě věděla, že dotyk má léčivou moc a proto mě to oslovilo. Výhodou mi bylo, že jsem mohla od začátku masírovat svou dceru a poznat na vlastní kůži, co nám masáž přináší. Mnohem víc jsme se vnitřně napojily, dceři to pomohlo s bolestí bříška a mně zahojit mé poporodní trauma.

Na baby masážích se mi také líbí, že se rodiče při nich učí naslouchat signálům svého miminka a více mu rozumět. Mám pocit, že v dnešní době se tato schopnost porozumění u rodičů vytrácí a proto často nevědí, proč jejich miminko pláče. Pláč je také způsob komunikace miminka, kterým nám říká, že něco není dobře. Pokud tedy rodič není dostatečně napojen na své miminko, a to pláče, může postupovat podle rad ostatních, ale ty často nefungují, protože každé miminko je jedinečné a na každé platí něco jiného. Navíc když nevíme, jak miminku pomoci, přenášíme na něj svoji nejistotu a frustraci, což může jeho pláč ještě zesílit. Nejjednodušší řešení je proto být s miminkem co nejvíc v kontaktu, dotyk je totiž první jazyk, kterému rozumí, a na nás je učit se naslouchat řeči jeho těla. Každé miminko je jedinečné a umí dát najevo, co ho trápí.

Připravila jste našemu středisku kurz masáží pro děti se specifickými potřebami. V čem jsou tyto masáže jiné?

Někdy je pro rodiče těžké najít si cestu k miminku, které se narodí s určitým handicapem, ale o to je důležitější pečující dotyk a komunikace skrze masáž. V tomto směru dotyk napomáhá maminkám budovat most porozumění, a to je důležité pro to, aby se lépe spojily se svým miminkem.

Přínosy pozitivního dotyku pro děti jsou nesčetné, a to pro všechny děti bez rozdílu. Dávají jim pocit jedinečnosti a toho, že jsou pro své rodiče důležité. Pomáhají jim tak více si uvědomit vlastní tělo a budovat si sebevědomí. Zároveň jim přináší uvolnění od napětí a bolesti, snižují hyperaktivitu a zlepšují spánek. Stimulují imunitní, oběhový, lymfatický a dýchací systém, dále jazykový vývoj, rozvoj svalového tonu a také propojení mezi mozkovými neurony (hlazení podporuje a urychluje růst myelinové pochvy).

Co Vám ve Vaší práci přináší největší uspokojení?

Největší uspokojení mi přináší, když na kurzech vidím, jak se maminky přestávají bát dotýkat se svých dětí a učí se s nimi komunikovat. Je to hodně silný okamžik vidět, jak se na sebe navzájem zamilovaně dívají a poznávají jeden druhého. Myslím si, že v dnešní době jsme v tomto směru jako rodiče hodně nejistí a naše instinkty docela zakrněly. Možná je to i tím, že se teď rodí generace, která byla vychovávána v letech minulých, kdy byl pečující dotyk omezen jen na elementární úroveň, kvůli strachu z rozmazlování… a děti byly časně převáděny na „sunar“. Po porodu byly v porodnici v kontaktu s maminkou jen na krmení a brzy se dávaly i do jeslí.

Na jakých dalších projektech pracujete?

Před nedávnem jsem napsala eBook „Pryč s kolikou a prdíky“, což je vlastně taková příručka pro rodiče, kteří procházejí těžkými začátky s miminkem a nevědí si rady, jak mu pomoci s bolestí bříška. Je to totiž jedno z nejčastějších témat novopečených rodičů a zatím jsem nenašla žádnou publikaci, která by se této problematice věnovala prakticky krok za krokem. Tak jsem posbírala všechny drobečky zkušeností svých, lékařských a jiných maminek a vytvořila takový švédský stůl možností, ze kterého si jistě každý rodič vybere to pravé řešení. 🙂  V nejbližší době se rovněž chystám natočit online kurz masáží miminek pro ty, kteří nemohou z nějakého důvodu navštěvovat živé kurzy. A také se mi rýsuje spolupráce s jednou organizací a s porodnicí, za což jsem moc vděčná. Do budoucna bych tak mohla pomáhat maminkám hned po porodu, jak se mohou vnitřně lépe napojit na své miminko.

∗∗∗

Michaela Cázerová vystudovala obor všeobecného lékařství na Masarykově univerzitě v Brně a nyní se specializuje v oboru dětské psychiatrie. V současnosti se věnuje baby masážím, které vycházejí z postupů IAIM (International Association of Infant Massage), ty se naučila od kanadské masážní terapeutky Sylvie Héty, členky Mezinárodní asociace kojeneckých masáží. Koncept má již více než 40ti letou tradici a je podložen aktuálními vědeckými a lékařskými poznatky. O baby masážích a síle léčivého dotyku objevíte více na www.michaelacazerova.cz, kde najdete informace k tématu zvládání těžkých situací při péči o dítě.