Akce na podporu rané péče na Hukvaldech:
JDEME DO TOHO PRO RANOU PÉČI aneb LASKAVOST NÁS BAVÍ
Benefiční kulturní akci na podporu rodin s dětmi s postižením zraku a rané péče se rozhodla uspořádat v Hukvaldech Martina Kašpárková s přáteli. Ve čtvrtek 9. listopadu 2023 tak ve víceúčelovém sále hukvaldské základní školy vystoupí pěvecké sbory žáků Základní školy v Hukvaldech a Základní umělecké školy ve Frenštátě pod Radhoštěm, nevidomá operní pěvkyně Alena Terezie Vítek nebo Taneční skupina Aktiv. Výtěžek ze vstupného poputuje na podporu rané péče pro děti se zrakovým hendikepem a jejich rodin v Moravskoslezském kraji.
Služba raná péče pomáhá rodinám, kterým se narodilo dítě se zrakovým hendikepem nebo s kombinovaným postižením, a to hned od náročných začátků, i když ještě není přesně stanovena diagnóza dítěte. „Naše poradkyně dojíždějí za rodinami domů a ukazují rodičům, jak mohou dítě rozvíjet, jak upravit domácí prostředí, jaké pomůcky využívat. Jsou připraveny podpořit dítě i rodiče, poskytnou sociální poradenství, potřebné kontakty. Službu mohou využívat rodiny s dětmi od narození do 7 let, ranou péči poskytujeme dle zákona zdarma,“ vysvětluje ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči Vladimíra Salvetová.
Financování rané péče je vícezdrojové a dotační programy kraje, měst a obcí pokryjí zhruba jen 60 až 70 procent nákladů. „Jsme proto vděčni všem dárcům, kteří nás jakkoli finančně podpoří, jen díky nim můžeme pomáhat každý rok více než 100 rodinám. Neobyčejně si ceníme také nasazení Martiny Kašpárkové, která hukvaldskou benefici zorganizovala, i ochoty všech vystupujících, dětí i dospělých, kteří svým vystoupením potěší diváky a zároveň podpoří děti se zrakovým postižením,“ dodává Vladimíra Salvetová.
Součástí benefice bude i dražba obrazu Antonína Kroči, akademického malíře z Hukvald, a prodej obrazu žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy ve Frenštátě pod Radhoštěm, který namalovali pro ranou péči. Škola se každoročně zapojuje do celorepublikového happeningu Jsem laskavec a podpora rané péče do laskavého smýšlení o světu bezpochyby patří.
Organizátorka akce Martina Kašpárková dodává: „Jsem máma a děti jsou to, co můj život naplňuje. Proto pokud vidím, že mohu nějak svým dílem přispět k pomoci dětem, které to potřebují, a jejich rodinám, s radostí pomůžu. Tato benefiční akce je o dětech, laskavosti a pomocných rukách. To dává naději a našemu životu smysl… Pokud to dává smysl i vám, pojďte do toho s námi!“
Jak vznikl obraz pro ranou péči dětí ze ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm
„Na obraze pracovalo asi 15 dětí v průběhu 3 měsíců. Pracovaly přerušovaně, protože do práce nám vstoupily letní prázdniny. Technika, kterou malovaly, je kombinace klasické akrylové malby štětcem s malbou spreji, poslední fáze byla dokončena kresbou akrylovými fixy. Obsah díla se vztahuje úzce k předmětu, pro který je určen. Raná péče se věnuje dětem se zrakovým postižením, to znamená, že oči, které jsou na obraze, jsou jak lidské oči, tak i oči zvířat. Upozorňují na důležitost toho smyslu, díky němuž můžeme vnímat svět. A mnohdy zapomínáme, jak bychom si měli vážit toho, když nám tento smysl funguje. Pevně doufáme, že se nám podaří prodat obraz za co nejvyšší částku, aby se rodinám dostalo větší pomoci, protože to musí být hodně náročné.“
Romana Kubešová, učitelka výtvarného oboru ZUŠ Frenštát p. R., pod jejímž vedením obraz vznikl
O Společnosti pro ranou péči, pobočka Ostrava
Ostravská pobočka Společnosti pro ranou péči pomáhá už 30 let rodinám žít naplněný život i s dítětem s postižením. Poradkyně rané péče přivážejí odbornou pomoc až domů, společně s rodiči rozvíjejí dítě se zrakovým či kombinovaným hendikepem tak, aby co nejlépe využilo svůj potenciál.
Vyjádření rodin, které ranou péči využívaly
Když jsme kontaktovali ranou péči, měli jsme jen zkušenosti od lékařů – věděli jsme, že se se synem něco děje, že to bude něco znamenat pro rodinu, pro dítě do budoucna – ale doktoři jen jeli své, nic nevysvětlili. V rané péči jsme dostali informace o cvičení, další tipy. Byla to pro nás obrovská pomoc. Neměla jsem žádná očekávání, jen v nemocnici nás hodně vystrašili, byl to pro nás šok. Cením si přístupu poradkyně, trpělivosti zejména v přístupu k synovi, skvěle ho zvládla, vtáhla do činnosti. Se mnou nechtěl spolupracovat, s poradkyní ano. Viděla jsem v tom smysl.
Naše očekávání od rané péče? Zajímalo nás, jak s dcerkou cvičit zrak. Jak pochopit, co vidí, co ne. Potřebovali jsme vysvětlit, jak správně pomáhat ve cvičení očí, které nám bylo doporučeno. Představovali jsme si, že to konzultace budou více strohé a odborné, ale naše poradkyně byla úžasná. Radila nám, vysvětlovala podrobně vše, a taky jsme se dost nasmáli. Byla empatická a milá. Velký přínos měla služba i pro mě jako pro mámu. Pomohla mně osobně. Poradkyně mi dokázala vysvětlit mnohé o nemoci mého dítěte jako nikdo jiný.