Prezentace projektu
9.2.2016 – Seminář pro veřejnost v Kaplici, zahájení výstavy
13.11.2015 – Den otevřených dveří
12.11.2015 – Kafé jinak
11.11.2015 – Seminář pro lékaře
10.11.2015 – Screeningové vyšetření zraku
9.11.2015 – Zahájení výstavy v Českém Krumlově
6.11.2015 – Společenský večer
9. – 11.9.2015 – Konference pracovníků v rané péči
29.6.2015 – Seminář pro Střední zdravotnickou školu Český Krumlov
6.6.2015 – Mattoni 1/2Maraton České Budějovice
28.5.2015 – Konference pro pečující osoby
20.5.2015 – Zážitkový seminář pro žáky ZŠ Planá nad Lužnicí
7.4.2015 – Zážitkový seminář pro děti MŠ Písek
18.3.2015 – Zážitkový seminář pro děti MŠ Ledenice
4.3.2015 – Zážitkový seminář pro děti MŠ Ledenice
29.11.2014 – Společenský večer
28.11.2014 – Den otevřených dveří
25.11.2014 – Seminář pro lékaře neonatologického oddělení Nemocnice České Budějovice
25.11.2014 – Seminář pro studenty ZSF JČU
18.11.2015 – Seminář pro lékaře neonatologického oddělení Nemocnice Písek
podzim 2014 – Výstava v nemocnici v Českých Budějovicích
V příloze Ledenický zpravodaj na straně 8 najdete krátký článek a zhodnocení semináře v mateřské škole v Ledenicích. Krátký článek napsala paní učitelka, která se semináře zúčastnila.
V Newsletteru, který pravidelně rozesíláme sponzorům, příznivcům a rodinám rané péče, informujeme o projektu „Dobrý start“ a o aktivitě semináře v MŠ.
Po výstavě v Nemocnici České Budějovice vyšel v Nemocničním zpravodaji na straně 25 článek o Středisku rané péče v Českých Budějovicích. Ve článku je zmíněno právě zahájení výstavy v prostorách nemocnice, informace o týdnu rané péče, ale také obecné informace o službě.
Na webové adrese http://www.fondnno.cz/novinky/novinky/dobry-start-v-jiznich-cechach/ najdete článek o projektu, který uveřejnil pří Fond pro nestátní neziskové organizace.
Stejně jako v roce 2014, tak i v roce 2015 vyšel článek o projektu „Dobrý start“ v časopise Společnosti pro ranou péči V Kostce. Najdete ho na straně 26.
Projekt byl také prezentován v rámci Konference pro pečující osoby. Anotaci ke konferenci naleznete v přílohách.
Projekt byl prezentován pomocí roll-upu, banneru, nových letáků či ústní formou.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz www.eeagrants.cz
Přílohy:
Nové materiály
V rámci projektu jsme vydali 2 nové informační letáky.
První leták je pro rodiče dětí s obtížným životním startem. Letáky jsou rodičům předávány co nejdříve po narození dítěte.
Poskytovatelé rané péče v Jihočeském kraji vydali společný informační leták. Leták je distribuován nemocnicím, lékařům, úřadům a institucím, které mohou informovat zájemce o službu.
Odborné konzultace v rodinách
Jde o aktivizaci a informování rodičů, odborné poradenství a pomoc při řešení obtížné životní situace v rodině.
Konzultace jsou zaměřeny na podporu vývoje dítěte a podporu rodiny. Na konzultaci mohou být přítomni i členové širší rodiny. Frekvence konzultací je přizpůsobena zdravotnímu stavu dítěte a potřebám rodiny. Konzultace obvykle probíhá jedenkrát za 1-3 měsíce a trvá cca 2 hodiny. Poradce si může do rodiny přizvat dalšího odborníka.
Zážitkové semináře pro MŠ a ZŠ
V letošním roce proběhnou v mateřských a základních školách zážitkové semináře, kde si děti mohou vyzkoušet simulaci postižení. Na základ vlastní zkušenosti se pokusí popsat potřeby dětí s postižením. Semináře podporují schopnost přijmutí a rozvoj tolerance ke spolužákům s odlišnostmi.
4.3.2015 – Seminář pro MŠ Ledenice, 1. třída
Ve středu 4.3.2015 proběhl první seminář pro MŠ v rámci projektu „Dobrý start“. 3 poradkyně navštívili mateřskou školu v Ledenicích, kde si pro děti z jedné třídy připravili zážitkový seminář na rozvoj tolerance a přijmutí spolužáků s odlišnostmi. Seminář byl rozdělen do několika částí.
V první části jsme si s dětmi povídali o lidech se zrakovým postižením. Co jim pomáhá, jak se orientují a jestli takové děti mohou chodit do školky. Druhá část byla zážitková. Děti dostaly černé klapky a zkoušeli si projít dráhu podél lana pomocí předhole. Pak jsme se přesunuli ke stolečkům, kde děti hrály sluchová a hmatová pexesa, stavěly puzzle, malovali obrázky, prohlížely si hmatové knihy, zkoušely si různé lupy. Poslední část se odehrála opět v kruhu. Děti dostaly sladkou odměnu, v černých klapkách si mohly rozbalit bonbon a sníst si ho. Proběhla závěrečná diskuze, kde jsme zjišťovali, jaké odpovědi budou mít děti na stejné otázky po absolvování semináře.
Paní učitelky byly velmi nadšené a děti taky. Těšíme se na další setkání.
18.3.2015 – Seminář pro MŠ Ledenice, 2. třída
Ve středu 18.3.2015 se po čtrnácti dnech uskutečnil druhý seminář pro MŠ Ledenice v rámci projektu „Dobrý start“.
7.4.2015 – Seminář pro MŠ Hradiště Písek
V rámci projektu „Dobrý start“ jsme se s kolegyněmi vydali na zážitkový seminář do další mateřské školy. Dnes konkrétně do písecké MŠ. Děti byly velmi ukázněné a seminář se jim velmi líbil. Paní učitelky si program také chválili a při loučení nám sdělily, že se těší na další spolupráci.
A jak děti reagovali na naše otázky si přečtěte sami:
Jak se pozná člověk, který špatně vidí nebo vůbec nevidí, jak byste ho poznaly? Znáte někoho takového?
- Je to můj kamarád, ale on má problém v jednom oku. Má čočku a nosí brýle
- Luboš, ten co bydlel u nás v Ledenicích měl brejle a měl čočky
- Když je slepej, má hůl a osahává, jestli vedle sebe něco nemá
- Když nemůžou chodit, mají vozítko
- Diskuze o různých zraněních
A co myslíte, děti, můžou děti, které nevidí, chodit také do školky?
- nééééé
Myslíte? A proč nemůžou chodit do školky?
- Oni by zakopli
- Kdyby chodily do školky, tak by musely mít dětskou hůl
- Mohli by se zranit ještě víc
A jak si myslíte, že si takové děti hrají?
- poslepu
- na slepou bábu
- Když se hraje na slepou bábu, tak nikdo nevidí a nemůže ho najít, to je jako na schovku
- Osahají hračky
A můžou sportovat?
- Nee
A co myslíte, že dělají?
- – Sedí a leží.
Můžou hrát na nějaký nástroj?
- Poznají hmatem ti ťuflíky.
- Osahají je
To by asi bylo dětem smutno, kdyby si doma nemohly hrát. Co myslíte, jak by se jim to dalo upravit, co by jim pomohlo, aby si mohly hrát?
- Aby nebyly slepé
Vše nejde spravit a je to tak napořád. Kdybys doma neviděla, co bys potřebovala, aby sis mohla hrát?
- Kdyby někdo vyměnil očka
Když si zavřeš oči, tak přemýšlej, co bys potřeboval. Napadlo někoho něco?
- Mě
- Mě jo
- Byl jsem jednou na počítači a bolelo mě oko
- Můj taťka tam pořád kouká
Tak teď si společně zahrajeme, na to že nic neuvidíme!
MŠ Ledenice
Spolupráce s lékaři zahájena
V listopadu jsme se věnovali v rámci projektu „Dobrý start“ jedné z jeho aktivit – seminářům pro lékaře.
19. listopadu jsme realizovali seminář na dětském a neonatologickém oddělení Nemocnice v Písku a v úterý 25. listopadu proběhl seminář pracovnic rané péče pro neonatologické oddělení Nemocnice v Českých Budějovicích. Obou seminářů se zúčastnilo celkem 44 zdravotníků. Semináře byly zaměřeny na spolupráci lékařů a rané péče, dotkly se témat jako je sdělování nepříznivé diagnózy či možnosti konzultace rodičů s psychologem a včasného poskytování informací o návazných službách, které navazují na péči lékařskou. Udělali jsme tak další krok k mezioborové spolupráci, která slouží k lepšímu zorientování rodičů v situaci, kdy dojde k předčasnému narození dítěte spojenému s případnými zdravotními problémy.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejsnka a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Dobrý start
Projekt českobudějovického střediska rané péče s výstižným názvem „Dobrý start“ uspěl v první výzvě programu Fondu pro nestátní neziskové organizace. Program vyhlásila v lednu 2014 Nadace rozvoje občanské společnosti ve spolupráci s Nadací Partnerství a finance jsou určeny především na přímou pomoc organizacím zabývajícím se ochranou lidských práv, dětmi a mládeží v ohrožení, sociální inkluzí nebo ochranou životního prostředí.
Východiskem projektu byly informace od rodičů, kterým se narodilo nedonošené dítě či dítě s postižením a kteří prošli složitým obdobím adaptace na tuto situaci. Je zřejmé, že podpora rodin s dětmi s postižením musí přicházet už na samém počátku, kdy se ukazuje, že ve vývoji dítěte není něco v pořádku. Dobrý start rodičů na této náročné životní dráze totiž znamená především dobrý start pro jejich dítě.
Jedním z hlavních cílů projektu je umožnit rodinám vychovávat děti s postižením v přirozeném domácím prostředí a přispět tak k prevenci umisťování dětí do ústavních zařízení. Aby to bylo možné, zaměřuje se Dobrý start mimo jiné na spolupráci s lékaři, protože již samotný způsob sdělení nepříznivé diagnózy může významně ovlivnit vztah rodičů k dítěti. Snaží se také zajistit rodičům co nejdříve možnost konzultovat jejich situaci s psychologem a poradcem rané péče a poskytnout jim včas veškeré informace o službách navazujících na lékařskou péči. Projekt přispívá i k prevenci sociální izolace dětí s postižením a jejich rodin. Spoluprací s mateřskými a základními školami připravuje půdu pro děti s postižením tak, aby byly přijímány s porozuměním.
(Zveřejněno v časopisu V kostce, 1/2014, s. 16)
Program „Fond pro nestátní neziskové organizace“, jež je financován z EHP fondů 2009-2014, se zaměřuje na podporu nestátních neziskových organizací prosazujících veřejný zájem. Hlavním cílem programu je posílení rozvoje občanské společnosti a zvýšení příspěvku k sociální spravedlnosti, demokracii a udržitelnému rozvoji. Program se konkrétně zaměřuje na podporu demokracie, lidských práv a genderové rovnosti a na posilování kapacit nestátních neziskových organizací stejně jako na specifické potřeby minoritních skupin, včetně Romů. Program se také zaměřuje na ochranu životního prostředí a klimatické změny.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejsnka a Norska v rámci EHP fondů.
Více informací o Fondu pro nestátní neziskové organizace a EHF fondech naleznete na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.